$path

Jak zmieniały się stroje kąpielowe na przestrzeni lat? Ewolucja mody plażowej

0
Jak zmieniały się stroje kąpielowe na przestrzeni lat? Ewolucja mody plażowej

Czy wyobrażacie sobie kąpiel w morzu w obszernej sukience z dodatkowymi obciążnikami oraz długimi pończochami, aby przypadkiem nie pokazać żadnego fragmentu ciała? Choć teraz może brzmieć to jak abstrakcja, kiedyś tak wyglądała codzienność kobiet, które chciały skorzystać z uroków kąpieli i pływania. Na szczęście moda plażowa przeszła ciekawą i momentami burzliwą rewolucję, którą chcemy wam przybliżyć w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Pierwsze stroje kąpielowe - jak wyglądały?

Początki mody plażowej były trudne, zwłaszcza dla kobiet, które musiały wchodzić do wody w takich strojach. Na początku standardowym strojem była wspomniana wcześniej suknia, z dodatkowymi obciążnikami, aby przypadkiem nie uniosła się po wejściu do wody i nie odsłoniła ciała. Pod koniec XIX wieku we Francji zaczęto nosić pantalony, czyli długie body z nogawkami, na które często też zakładano dodatkowe spódniczki. 

Tak naprawdę dopiero początek XX wieku i emancypacja kobiet oraz ich udział w dyscyplinach pływackich na olimpiadzie przyczyniły się do tego, że moda plażowa zaczęła przypominać aktualne stroje kąpielowe. W latach 30. kobiety nosiły już jednoczęściowe stroje kąpielowe, zwykle ze spodenkami na dole i ozdobnymi falbankami. Początek dwuczęściowych strojów kąpielowych to lata 40., kiedy to popularne stały się szorty z wysokim stanem oraz topy na ramiączkach.

ewolucja mody plażowej - dawne stare kostiumy kąpielowe

Lata 50. i popularność wyszczuplających strojów kąpielowych

W latach 50. zaczęto używać do szycia strojów kąpielowych bardziej elastycznych materiałów, co przyczyniło się do większych eksperymentów modowych w zakresie fasonów. Pojawiały się już powoli nieco bardziej wycięte stroje, ale najbardziej wyraźny był powrót do trendów mody angielskiej i gorsetów wyszczuplających sylwetki. Jak projektanci przemycali ten aspekt w strojach kąpielowych? Głównie za sprawą usztywnianej góry, która podtrzymywała biust i mocno opinała talię, przez co niepotrzebne były ramiączka, a dekolt mógł być odsłonięty jak w gorsetowej sukni.

Bikini jako przełom w podejściu do mody plażowej

Jak to było z początkiem bikini? W latach 50 w Sycylii dokonano archeologicznego odkrycia, które wprost pokazuje nam, że już w Starożytnym Rzymie (1700 lat temu!) Rzymianki nosiły bikini, co zostało uwiecznione na starożytnej mozaice. Oczywiście we współczesnych czasach, z uwagi na obowiązujące normy społeczne, bikini zaczęło być popularne bardzo późno.

Za ojca bikini uważany jest Louis Réard, paryski inżynier, który w latach 40 przedstawił światu swój niezwykle odważny projekt stroju kąpielowego. Nazwa Bikini nawiązuje do atolu wysp na Oceanie Spokojnym, gdzie Amerykanie przeprowadzali w tamtym okresie próby jądrowe. Nazwa miała wprost odnosić się do tego, że wspomniany rewolucyjny projekt wywołał taką samą “atomową” reakcję w świecie mody. Tamten okres był zbyt wczesny na taki projekt i spotkał się z ogromnym oburzeniem, w kilku europejskich krajach nawet zakazano noszenia bikini. 

Ogromny przełom nastąpił w latach 60., głównie za sprawą hollywoodzkich gwiazd kina, jak przepiękna Brigitte Bardot, która w filmie I Bóg stworzył kobietę wystąpiła w dwuczęściowym stroju kąpielowym. Popularność zyskały w tamtym okresie zwłaszcza biustonosze typu “bardotka”, ale samo bikini również zaczęło być akceptowane.

Nowe stroje kąpielowe z vintage duchem

1. Bandeau | Wiązana malinowa góra od bikini frotte, 2. Czarne monokini damskie - różne sposoby wiązania, 3. Bandeau i góra bikini szarfa chwosty - boho print

Wolność i swoboda, czyli moda plażowa lat 70.

Lata 70. przyniosły rewolucję seksualną i gwałtowne zmiany społeczne i obyczajowe, które miały swoje odbicie także w modzie, zwłaszcza tej plażowej. Popularne stało się zrywanie ze schematami, w związku z czym kobiety zaczęły pozwalać sobie na więcej, a najmodniejsze stały się bardzo wycięte stroje kąpielowe, które odsłaniały dużo ciała. Nikogo nie dziwiły także kobiety opalające się topless.

Stroje kąpielowe modne w latach 80.

W latach 80. po rewolucji seksualnej powróciła moda na stroje jednoczęściowe, zwłaszcza w kolorowe, poziome pasy. Wróciły także modne wcześniej klasyczne motywy w groszki. Zainteresowaniem cieszyły się także tankini, czyli zabudowane topy na ramiączkach ze spodenkami lub majtkami z wysokim stanem.

Aktualne trendy w modzie plażowej

Jak wygląda aktualna moda plażowa? Coraz częściej wracamy do wcześniej wspomnianych klasyków, przypominając sobie ich zalety. Jednak najważniejsze pozostaje to, aby czuć się komfortowo w stroju kąpielowym, dlatego na plaży spotkamy zarówno panie w zabudowanych strojach jednoczęściowych, jak i panie w bardzo wyciętych bikini. 

Sezonowo obserwujemy powroty różnych modeli strojów, jak chociażby klasyczne trójkątne bikini, które w zeszłym sezonie przeżywało swój renesans, głównie za sprawą trendów w nowym sposobie wiązania góry stroju i eksperymentami modowymi w tym zakresie.

Najnowsze stroje kapielowe - trendy

1. Bordowa góra od bikini - wiązana na różne sposoby, 2. Jednoczęściowy kostium kąpielowy tropical | V-neck 3. Miękki stanik kąpielowy z fiszbinami lurex ecru

Podsumowanie

Ewolucja strojów kąpielowych jest ściśle powiązana nie tylko ze zmieniającymi się kanonami piękna, ale także z rewolucją społeczną, w tym m.in. emancypacją kobiet i liberalizacją wcześniej obowiązujących norm. Obecnie możemy przebierać w różnych fasonach strojów kąpielowych, od tych zupełnie zabudowanych, po skąpe bikini, pokazujące więcej ciała. Tak naprawdę wybór należy do nas i właśnie to jest w aktualnej modzie najpiękniejsze!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium