$path

Jak dbać o kostium kąpielowy? Praktyczne wskazówki

0
Jak dbać o kostium kąpielowy? Praktyczne wskazówki

Stroje kąpielowe są narażone na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Zwykle nosimy je w „ekstremalnych” dla tkanin warunkach. Chlor, sól, gorąca woda z jacuzzi czy różne substancje obecne w wodzie z jeziora, w połączeniu ze słońcem, to naprawdę ogromne wyzwanie dla delikatnego kostiumu. 

Aby mógł zachować swój kolor, kształt i elastyczność materiału, należy o niego odpowiednio dbać. Jak powinno wyglądać pranie i suszenie stroju kąpielowego? Co zrobić w przypadku plam i o czym jeszcze pamiętać? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Jak dbać o stroje kąpielowe?

Jak prać strój kąpielowy?

Nieodpowiednie pranie kostiumu kąpielowego może sprawić, że zamiast służyć nam kilka lat, strój będzie zniszczony już po pierwszym sezonie. Po pierwsze, zdecydowanie lepiej unikać prania stroju kąpielowego w pralce. Intensywne wirowanie może uszkodzić delikatny materiał stroju i sprawić, że zaczną z niego wychodzić cienkie nitki. Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce, wybierz niską temperaturę wody, ogranicz wirowanie i ustaw tryb prania ręcznego. 

To właśnie pranie ręczne, z pomocą łagodnego detergentu, będzie najkorzystniejsze. Delikatnie namocz strój kąpielowy w płynie do prania, nie pocieraj jak przy standardowym praniu ręcznym, ponieważ możesz w ten sposób przetrzeć strój. Po praniu dokładnie wypłucz kostium z pozostałości detergentu. Materiał kostiumu charakteryzuje się tym, że mocno chłonie zarówno detergenty, jak i chlor czy sól, dlatego dokładne płukanie z każdej strony to podstawa do zachowania go w odpowiedniej kondycji.

Suszenie stroju kąpielowego — o tym musisz wiedzieć

Najważniejsza zasada: absolutnie nie korzystaj z suszarki bębnowej! Wspomnieliśmy już o tym, że samo wirowanie w pralce może uszkodzić strój, więc co dopiero suszarka bębnowa, w której wirowanie jest o wiele intensywniejsze. Jeśli suszysz strój w domu, po prostu połóż go na klasycznej, stojącej suszarce. Ważne jest, aby suszyć strój na płasko, ponieważ standardowo przypięty, mokry strój, może się wyciągnąć i stracić swój kształt. 

Jak suszyć strój kąpielowy na wakacjach? Po wyjściu z wody i przebraniu się, delikatnie wyciśnij nadmiar wody ze stroju, ale nie ściskaj go zbyt mocno i nie skręcaj na siłę materiału, aby uniknąć uszkodzeń włókien. Następnie połóż strój na ręczniku, najlepiej w cieniu. Nasz pierwszy odruch to suszenie latem wszystkiego na słońcu, jednak w przypadku stroju kąpielowego to nie jest dobre rozwiązanie. Słońce sprawia, że kolory mogą wyblaknąć, często też kostium po takim suszeniu staje się sztywny i traci swoją elastyczność materiału.

Usuwanie plam a delikatny materiał kostiumu kąpielowego

W przypadku plam na stroju kąpielowym natychmiast zareaguj. Im szybciej zacznie się usuwanie plamy, tym większa szansa na skuteczne usunięcie. Jednak tutaj nic nie pocieramy, aby nie uszkodzić materiału. Nakładamy mydło lub inny delikatny detergent na plamę, pozostawiamy na kilka minut i dokładnie spłukujemy. 

Pranie stroju kąpielowego

Jak dbać o strój kąpielowy? Dodatkowe porady

Pranie, suszenie czy odplamianie to nie wszystko! Warto pamiętać o jeszcze kilku ważnych wskazówkach, dzięki którym twoje bikini będzie świetnie wyglądało przez lata. 

Prasowanie

Wiele osób zastanawia się, czy stroje kąpielowe można prasować. Zwłaszcza przy jednoczęściowych strojach kąpielowych, mogą na materiale pojawić się drobne zagniecenia. Jednak absolutnie nie prasujemy żadnego stroju kąpielowego! Gorąca temperatura może zniszczyć materiał stroju, który nie jest do takich temperatur przystosowany. 

Pakowanie mokrego stroju

Szkodliwym odruchem, który ma wiele z nas, jest pakowanie mokrego stroju kąpielowego do woreczka czy w ręcznik i rozwieszenie dopiero po paru godzinach, lub, co gorsza, zapomnienie o nim. Zanim spakujemy kostium, powinien być on chociaż trochę podsuszony. 

Strój kąpielowy do jacuzzi 

Wybierasz się na weekend do spa i zabierasz ze sobą swój najlepszy kostium? To nie jest do końca dobre rozwiązanie. Dlaczego? Gorąca woda w jacuzzi w połączeniu z chlorem jest zabójczą mieszanką dla kostiumu kąpielowego. W takich warunkach strój niszczy się zdecydowanie szybciej. Lepiej zabrać ze sobą nieco gorszy kostium, którego nie będzie nam aż tak szkoda.

Płukanie

Jednym z nawyków, które warto sobie wyrobić, jest płukanie wodą stroju kąpielowego po każdym noszeniu. Wiadomo, że na wakacjach nie trzeba prać stroju po każdym pływaniu, jednak warto dokładnie go przepłukać samą wodą. Niezależnie od tego, czy jest to basen, morze czy jezioro, wszędzie znajdują się substancje szkodliwe dla materiału. Dzięki regularnemu płukaniu strój posłuży na dłużej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium